Фармерите од Македонија со нетрпение ги очекуваат субвенциите

Сите фармери се едногласни дека субвенциите требаше да се исплатат порано. Бројни се реакции по социјалните мрежи. Субвенциите ги очекуваат и краварите и овчарите и пчеларите, градинарите, овоштарите… Нефицијално први ќе бидат исплатени краварите, основна мерка и пчеларите до петок, а можеби и уште утре.

Според календарот сточарите требаше да бидат исплатени во април.  А краен рок за исплата на сите субвенции е во јуни.

Требаше да се исплатат до 30 јуни за која динамика зборуваме, закаснети и обезвреднети. До кога пчеларите ќе чекаат на намалените субвенции?, коментираат и негодуваат фармерите.Имаме информации, засега неофицијални дека за овчарите се уште не се подготвени исплатите.Вчера министерот Љупчо Николовски објави дека се што е заостанато ќе почне да се исплатува од овој месец.

Од овој месец согласно утврдената динамика започнува исплатата на заостанатите обврски кон земјоделците. 2022 година ќе биде година во која државата до денар ќе расчисти со долговите према земјоделците, но и година во која за прв пат ќе започне авансна исплата на субвенциите, најпрво кај овоштарите, објави министерот Љупчо Николовски.

Сподели

Претплати се на нашиот newseltter

Биди во тек со сите информации за земјоделците

Можеби ќе ве интересира...

Новости

ЈАВЕН ПОВИК бр. 01/2023 за доставување на барања за користење на средства од ИПАРД Програмата 2014-2020

Отворен до 18.09.2023 1. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (во понатамошен текст: Агенцијата) како надлежна институција и договорен орган за спроведување на

Новости

МЗШВ: Усвоена програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2023 година вредна 1,3 милијарди денари

Како предлог на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја усвои Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој

gdpr-image
Оваа веб страница користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со продолжување на користење на оваа веб страница, вие се согласувате со нашата политика за колачиња.
Прочитај повеќе
 - 
Bulgarian
 - 
bg
English
 - 
en
Macedonian
 - 
mk
Serbian
 - 
sr